Dovolen
Destinace:
Cestovní kanceláře:

Dovolená v Chorvatsku

Chorvatská republika neboli Chorvatsko je jedním ze států bývalé Jugoslávie ležící na pobřeží Jaderského moře. Součástí Chorvatska je také asi 1200 ostrovů a ostrůvků táhnoucích se podél celého chorvatského pobřeží. Hlavním městem je Zábřeh, úředním jazykem chorvatština a měnou chorvatská kuna.


chorvatsko

Chorvatsko geograficky

Chorvatsko je země oplývající krásnou přírodou a příjemným středomořským klimatem. K Chorvatsko patří největší část dalmatského pobřeží Jadranu, jehož kouzelné oblázkové pláže patří k nejčistějším v Evropě. Ne nadarmo se Chorvatsko stalo jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v oblasti Středozemního moře. Průzračná voda, romantické zátoky a čisté oblázkové pláže nabízí nejen příjemné místo k odpočinku, ale i ke strávení aktivní dovolené v podobě vodních sportů. Velice populární je v posledních letech jachting či plavba na plachetnici. Dalmatské pobřeží nabízí výborné podmínky pro potápění a šnorchlování. Naopak na ostrovech Krk a Brač jsou zase skvělé podmínky pro příznivce surfování.


chorvatsko

Plitvická jezera

Chorvatsko to ale není jen moře, pláže a válení se na sluníčku, Chorvatsko jsou i historické a kulturní památky, jedinečné národní parky ve vnitrozemí a divoké řeky pro milovníky raftingu. K nejznámějším a nejkrásnějším parkům patří známá „stříbrná“ Plitvická jezera zahrnující krasovou soustavu 16 terasovitých jezer.

Doklady

Jako občanu České republiky vám postačí na cestu do Chorvatska pouze platný cestovní pas. Vízum potřebujete pouze v případě, že se váš pobyt prodlouží na déle jak 90 dnů. Cestovní pas musí být platný minimálně po dobu pobytu v Chorvatsku.

Chorvatsko autem

Chystáte-li se jet do Chorvatska autem, je nutné mít sebou platný mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz vozidla a také doklad o pojištění vozidla tzv. zelenou kartu. Nedodržování pravidel silničního provozu se v Chorvatsku trestá vysokými pokutami a může vám být odebrán i řidičský průkaz. Je zakázáno řídit pod vlivem alkoholu, řidič, spolujezdec i cestující na zadním sedadle musí být připoutáni, je zakázáno telefonovat během jízdy a vysokou pokutu můžete získat i za špatné parkování. Samozřejmostí jsou vysoké pokuty za překročení rychlosti. Maximální rychlost je na dálnici 130 km/h, na hlavních silnicích 90 km/h a ve městech a osadách max. 50 km/h.

Informace pro turisty

Elektrický proud zde má napětí 220 V, 50Hz a zástrčky jsou stejné jako u nás. Pouze v některých starších soukromých apartmánech se můžete setkat se starými zástrčkami. Na dovolenou do Chorvatska se určitě vybavte vhodnou obuví do vody. Jednak se v některých oblastech vyskytují mořští ježci a také se zde převažují kamenito-oblázkové pláže a může se stát, že se ve vodě o ostřejší kamínek pořežete.

Destinace v Chorvatsku

K nejnavštěvovanějším místům Chorvatska patří Istrijský poloostrov, Dalmácie, Makarská riviéra, ostrov Pag či Split.

Destinace Chorvatsko:


(c) 2010 - 2023. Všechna práva vyhrazena. Zákaz kopírování autorských textů.
Podmínky použití a ochrana osobních údajů